Güncelleme Tarihi: 7 Aralık 2023

Oyun Terapisi

7M Hastanesi > Sağlık Rehberi

OYUN TERAPİSİ
   Yaşı ne olursa olsun, oyunun bireyin hayatında sayısız faydası bulunur. Oyun; yaratıcıdır, eğlencelidir, öğreticidir, yeni beceriler kazandırır, sosyalleşmeye ve iletişime teşvik eder. Çocuklar oyun oynarken; duygularını ve düşüncelerini tanırlar ve onları ifade etmeyi, düzenlemeyi öğrenirler. Duygu ve düşüncelerini ifade etmekte yetişkinler kadar başarılı olamayan çocuklar oyun sayesinde kendilerini ifade etme fırsatı bulur. Yetişkinler konuşarak iletişim kurarken, çocukların iletişim yolu oyundur.

Oyun Terapisi Nedir? 

    Oyun terapisi derneğinin tanımına göre; ‘’ eğitimli oyun terapistlerinin, danışanların psikososyal sorunları engellemesi ya da çözümlemelerine ve ideal büyüme ve gelişme sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla, oyunun terapötik gücünden yararlandıkları kişiler arası bir süreç tesis etmek için kurumsal bir modeli sistemsel bir biçimde kullanmasıdır.’’ Oyun Terapisi, oyunun terapötik gücünden yararlanılan kişilerarası bir süreçtir. Oyun terapistleri oyunun terapötik gücünü tanıma, kabul etme ve kullanma gayreti içerisindedir.
 
Oyun terapistleri; çocukların yaşadıkları sorunları, duygu ve düşüncelerini oyun aracılığı ile dışarı vurmalarına yardımcı olurlar. 

Terapistin rolü, duygularını uygun yollarla ifade edebilmesi için çocuğu cesaretlendirmek ve terapötik ilişki üzerinden çocuğa ‘’kontrol duygusu’’ ve ‘’öz farkındalık’’ kazandırmaktır. Bazen terapistler çocuğun belirlenmiş gereksinimlerine bağlı kalarak terapi sürecini yapılandırabilirler.

Oyun Terapisine Ne Zaman Başvurulur? 

 Oyun terapisi genellikle 3-12 yaş aralığındaki çocuklarda ortaya çıkan birçok problemde uygulanmaktadır. Öfke kontrolü, depresyon, kayıp ve yas, anne-baba ayrılması, travmatik yaşam olayları, istismar, tuvalet problemleri, kardeş kıskançlığı, yeme problemleri, özgüven eksikliği, sosyal beceri sorunları, okula başlama ve uyum sorunları gibi birçok alanda kullanılabilir.

Özel 7M Hastanesi olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz.

Detaylı Bilgi
Online Randevu E-Sonuç