Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2024

Baş Dönmesi Deyip Geçmeyin !

Whatsapp Randevu Hızlı > Sağlık Rehberi

VERTİGO NEDİR?

Vücudun denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesidir. Vertigo bir hastalık olmaktan ziyade bir belirtidir. İç kulak ve beyin arasında meydana gelen rahatsızlıklardan oluşur.

Vertigo Belirtileri Nedir?

Baş dönmesi

Halsizlik

Baş ağrısı

Mide bulantısı

Bayılma

Kulakta dolgunluk

Çınlama

Denge problemi

Gözlerin kontrolsüz şekilde bir tarafa doğru kayması, nistagmus

Vertigo teşhisi nasıl konulur?

Baş dönmesi her hasta tarafından farklı anlatılır. Her taraf dönüyor, başımı tutamıyorum, yer ayağımın altından kayıyor, bir yana doğru kayıyorum, kafamın içi boşalıyor, gözlerim kararıyor şeklinde açıklamalar sık duyulur. Siz de kendinizde vertigo olup olmadığını basit bir test yaparak anlayabilirsiniz. Ayakta kendi etrafınızda 2-3 dk dönün ya da belinizle eğilerek kafanızla yuvarlak çiziniz. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa, kendinizi berbat hissediyorsanız sizde de vertigo var demektir. Bu belirtileri azaltmak veya ortadan kaldırmak için hastanemizde bulunan kulak burun boğaz veya nöroloji polikinliğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmeleri;

Baş dönmesi olan hastalarda, sebebin ne olduğuna göre başka belirtilerde olur. Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinde beraberinde kulak çınlaması, işitme azlığı, kulakta basınç hissi, bulantı-kusma, kulak akıntısı ve gözlerde anormal hareketler (nistagmus) saptanabilir.

Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmelerinde ise;

Baş ağrısı, uyuşmalar, felçler, göz hareketlerinde anormallikler olabilir. Baş dönmesi ile bulunabilecek diğer şikayetler çok değişken olabilir. Ancak birçok hastada da sadece baş dönmesi mevcuttur. Baş dönmesi gözle görülen bir problem olmadığı için mümkün olduğunca çok bilgi edinilmelidir. Bu amaçla doktorunuz ayakta ya da yatarken hatta yürürken bazı testlere tabi tutacaktır.

Vertigo Krizinde Ne Yapılmalıdır?

Vertigo hastalarındaki denge kaybı ve baş dönmesi şikayetleri ciddi yaralanmalara yol açabilir. Bu nedenle vertigo tanısı ve tedavisi aksatılmaması gereken bir durumdur. Vertigonun altında yatan neden bulunup tedavi edilmesi hastayı düşme gibi olası risklerden korur ve yaşam kalitesini arttırır.

               

Özel 7M Hastanesi olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz.

Detaylı Bilgi
Online Randevu E-Sonuç